Damla Sulama Nedir?

Sulama suyunun, filtre edilerek süzüldükten sonra, eriyebilir gübre ile veya gübresiz olarak toprak yüzeyine veya içine damlalar halinde verilmesine damla sulama denir. Suyun damlalar halinde verilebilmesi için şüphesiz ki basıncının düşük olması gerekir.

Bilindiği gibi tarımsal üretimi artırıcı en önemli girdi sulamadır. Ancak çeşitli sulama yöntemlerinin uygulanması belli şartlara bağlıdır. Geleneksel yüzey sulama yöntemleri ancak tesviye edilmiş arazilerde uygulanabilir. Ayrıca suyun bol ve kalite olarak, sulamaya elverişli olması gerekmektedir.

Suyu kıt ve tuzlu olan bölgeler sulama yapmayacak mı? Bu bölgelerin iklimi ve arazisi ekonomik değeri yüksek bitkilerin yetiştirilmesine elverişli ise suyun sorunlu olması ebetteki engel değildir. Ekonomik değeri yüksek bitki, yüksek gelir sağlayacaktır. Bunu elde edebilmek için suyun sorunlarını ortadan kaldıran yeni bir sulama yöntemi geliştirilmiştir. Dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşan bu yeni yöntemin adı damla sulamadır. Damla Sulama pahalı bir yöntemdir. Ancak az iş gücü gerektirdiği ve otomatik sulama yapmaya imkan verdiği için özellikle ilk yatırım masraflarının fazla olduğu seralarda ve ekonomik değeri yüksek olan bitkilerin yetiştirilmesinde uygulanmaktadır.

Neden Damla Sulama ?
* Daha düşük basınç gereksinimleri ,

* Birim alan için daha düşük su akımı,

* Gübre ve ıslah edici kimyevi maddelerin uygulanması için idealdir.

* Tuza çok hassas olmayan bitkilerin sulamasında tuzlu su ile de kullanılabilir.

* Yüksek verim, yüksek kalite,

* Bitki büyümesinde hız, daha fazla ürün,

* Erken hasat, nadastan kolaylık,

* İşçilik, enerji ve zamandan tasarruf,

Su, işçilik ve arazi hazırlama masrafları arttıkça diğer sulama metotları yerine damla sulama sistemi ekonomik yönden önemli faydalar sağlayan bir sistemdir. Ekonomik yönden yüksek değeri olan başlıca ürünlerin yetiştirilmesinde, sıra bitkilerinde, meyve bahçelerinde, açık ve kapalı sera alanlarında kolayca uygulanabilir. Parkların, karayollarının, ticari tesislerin ve konutların çevre düzenlenmelerinde damla sulama sistemi son derece rahat bir sistemdir.

 

Damla Sulama Ne Zaman Gereklidir?
Damla sulama ilk olarak İsrail gibi suyu çok az olan yerlerde kullanılmaya başladığı için bir çok kişi tarafından sadece suyu az olan ve eğimli arazilerde uygulanması gereken bir sistem olarak düşünüldü.

Fakat zamanla damla sulama yapan kişilerden görüldü ki diğer sulama sistemlerine göre (salma sulama, sifon usulü sulama ve yağmurlama sulama) daha az su kullanılmasına rağmen verim ve kalite artışı sağlandı.Kısa sürede Akdeniz bölgesindeki seralarda başlayan damla sulama Ege bölgesindeki seralarda,çilek alanlarında, meyve bahçelerinde, daha sonraları Marmara bölgesinde meyve bahçelerinde, İznik bölgesindeki sırık domates, zeytin bahçelerinde ve Çanakkale, Biga, Karacabey bölgesinde salçalık biber, sanayi domatesi ve sofralık domates alanlarına da girerek geniş alanlarda kullanılmaya başlandı.

Son 1-2 yıldır ülkemizde artan kuraklık ve sıcaklar sonucu verim düşüşleri olmuştur. Fakat damla sulama yapan kişilerin aldıkları verim ve kalitede bir azalma olmamıştır. Damla sulama yapanlar son yıllarda iyice fiyatları düşen tarım ürünlerinden verim fazlalığı ve kalite sebebiyle iyi para kazanınca damla sulamaya talep daha da artmıştır.

 

Damla Sulama Sistemlerinin Faydaları
Damla sulama sistemleri otomatikleştirilebildiğinden uygulanan su miktarı kontrol edilebilmekte, bitkiye ihtiyaç duyduğu oranda su verilebilmektedir. Böylece mahsulün yetişmesi için çok elverişli bir ortam sağlanmakta ve daha fazla verim elde edilmektedir.

Sadece bitki kökünün yetiştiği toprak bölgesi sulanmaktadır. Bu nedenle, damla sulama sistemi ile sulanan toprağın oranı, diğer sistemler ile sulanan toprağın oranının yaklaşık %30’ u kadar azdır.

Bitkinin gelişme ve olgunlaşma dönemi hızlı ve düzenlidir.

Zirai ilaç ve gübre kullanımından, işçilikten tasarruf sağlar.

Sistem düşük basınçlarda çalıştığından enerji giderleri en aza indirilir.

Engebeli arazilerde ve rüzgarlı havalarda kolay sulama imkanı sağlar.

İstenmeyen otların gelişimini önler. Damla sulama kabul görmüş diğer sulama sistemlerinin yerine konacak bir sistem olmayıp sulama yapmanın sadece diğer bir yoludur. Sistem; su kalitesinin iyi, arazinin dalgalı, engebeli, işçiliğin pahalı ve sıkça sulama gerektiren değerli ürünlerin yetiştirildiği bölgelerde kullanılması çok daha uygundur.